2024-11-26

Nelegalių augalų apsaugos produktų užkardymas – visų reikalas

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (VATŽŪM) darbuotojai, atsakingi už augalų apsaugos produktų priežiūrą ir kontrolę, dalyvavo „CropLife Lietuva“ organizuotoje konferencijoje „Nelegalių augalų apsaugos produktų tiekimo ir naudojimo užkardymas: Prevencija. Nusikaltimas. Bausmė“.

Konferencijos metu buvo pristatytos viešojo ir privataus sektoriaus bendradarbiavimo galimybės, apžvelgta nelegalių augalų apsaugos produktų rinka Lietuvoje, pristatyta skaitmeninių įrankių svarba, vykdant internetinės prekybos augalų apsaugos produktais priežiūrą, kitos aktualios temos.

DSC_0302 copy.jpg

Laikinai einantis žemės ūkio ministro pareigas Kazys Starkevičius, sveikindamas susirinkusiuosius, pabrėžė: „Tai labai svarbus ir atsakingas daugelio institucijų bendradarbiavimo ir susiklausymo reikalaujantis darbas. Ir Europos, ir Lietuvos visuomenės požiūris į nelegalių augalų apsaugos produktų tiekimą rinkai keičiasi. Šiandien labai svarbus socialinis dialogas tarp visų suinteresuotų pusių. Tai padeda rasti geriausius sprendimus ir aplinkai, ir žmonių sveikatai, o ūkininkai tikrai nenori jaustis nusikaltėliais. Svarbu kalbėtis, tartis, konsultuotis ir rasti sprendimus“.

DSC_0293 copy.jpg

Būtent šiuo prioritetu savo veikloje vadovaujasi ir asociacija „CropLife“. „Gali būti muilas su vandeniu, o gali būti ir daug blogiau. Juk ūkininkas ne šiaip patiria žalą. Nelegalūs pesticidai ir klastotės suniokoja dirvožemį, o pasekmės jaučiamos ne vienerius metus. Nėra tikslios nelegalių produktų panaudojimo statistikos, apytiksliai duomenys renkami tik nuo 2015 metų“, – kalbėjo „CropLife Europe“ Prekybos ir kovos su klastotėmis padalinio vadovas Lukasz‘as Wozniacki‘s.

DSC_0292 copy.jpg

Apie šešėlinę nelegalių produktų rinką Lietuvoje, pasaulinius kontrabandos kelius, konkrečius klastočių pakuočių pavydžius renginio dalyviams vaizdžiai papasakojo asociacijos „CropLife Lietuva“ direktorė Zita Varanavičienė. Ji pateikė padirbinių, klastočių, nelegalių produktų, etikečių pavyzdžių, platinamų turgavietėse, internete, supažindino su tarptautinio TRACIT aljanso kovos su nelegalių pesticidų pardavimu elektroninės prekybos platformose ataskaita.

DSC_0303 copy.jpg

Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktorius Jurij Kornijenko, kalbėdamas apie viešojo sektoriaus, verslo, valstybės institucijų bendradarbiavimo galimybes, ieškojo sąlyčio taškų su Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos, Specialių tyrimų tarnybos pareigūnais.

 

Žemės ūkio ministerijos specialistai, Kauno, Kupiškio rajonų Ūkininkų sąjungos skyrių vadovai neformaliose diskusijose taip pat pabrėžė dialogo, specialistų konsultacijų, informacinės sklaidos svarbą. „Socialiniai tinklai, juodasis internetas negali tapti ūkininkų patarėjais. Žmonės tikrai galvoja apie tvarumą, niekas nenori teršti savo žemės ir valgyti bet ką“, – kalbėjo jie.

DSC_0318 copy.jpg

VATŽŪM agrochemijos skyriaus patarėja Karolina Kukliauskaitė skaitė pranešimą tema „Šešėlinė augalų apsaugos produktų rinka“. Pranešime buvo išsamiai pristatyta Tarnybos veikla, siekiant užtikrinti teisėtą augalų apsaugos produktų tiekimą rinkai ir naudojimą, taip pat buvo aptartos priemonės, skirtos užkirsti kelią veiklai su nelegaliais augalų apsaugos produktais. Renginio dalyviai buvo supažindinti su teisės aktų reikalavimais, užkardytų nelegalių augalų apsaugos produktų atvejų statistika, administracinės atsakomybės taikymu ir teisės aktų numatančių griežtesnes nuobaudas už pažeidimus pakeitimais. 

DSC_0297 copy.jpg

Augalų apsaugos produktų naudojimas daro svarbią įtaką visuomenės sveikatai, biologinei įvairovei, tad į diskusijas būtina įtraukti kuo platesnį visuomenės ratą, taip pat skatinti žmonių domėjimąsi ir aktyvų dalyvavimą, priimant sprendimus.