Kovo 17 d. buvo išduotas leidimas fungicido „Nordox 75 WG“, skirto kovai su obelų grybelinėmis ligomis, naudojimui. Sodininkai prašo sumažinti jo 144 dienų karencijos laikotarpį, tačiau reikia atkreipti dėmesį į tai, kad išduodant leidimą buvo remtasi Lenkijos registracijos ataskaita, kurioje nurodytas 144 dienų karencijos laikotarpis, o sumažinti jo negalima dėl likučių derliaus nuėmimo metu tyrimų rezultatų. Likučių tyrimai atliekami ir karencijos laikotarpis nustatomas kiekvienai užaugintai kultūrai. Vienai kultūrai nustatyto karencijos laikotarpio negalima taikyti kitai kultūrai. Pvz.: vynuogėms nustatyto karencijos laikotarpio negalima taikyti obuoliams. Siekiant, kad vartotojai valgytų saugų maistą be to, jeigu obuolių derlius yra kaip „išskirtinės kokybės schemose“ dalyvaujantis produktas, tai karencijos laikotarpio sutrumpinti niekaip negalima – konstatavo ekspertai.
„Trumpalaikis 120 dienų leidimo sprendimas yra tai, ką galima padaryti dar šį sezoną, įpareigojant po to pateikti ir nustatytos formos ataskaitą. Vidutinės trukmės sprendimas – spartinti ES registruotų produktų abipusį pripažinimą, „Pernai rudenį diskutavome apie tai. Šilnamininkai kėlė klausimą dėl produktų prieinamumo. Šiltnamiai visoje Europoje priskiriami tai pačiai zonai ir abipusis duomenų pripažinimas yra ypač aktualus. Manau, kad galima pasitikėti užsienio šalių, pavyzdžiui, Nyderlandų ekspertų vertinimu ir nebetaikyti Lietuvos ekspertinio vertinimo, – kalbėjo „Croplife“ asociacijos direktorė Zita Varanavičienė. – Tas laikinas 120 dienų leidimo sprendimas, tai greitoji pagalba klinikinės mirties atveju. Tačiau toks defibriliatorius“ nėra naudingas nei verslui, nei augintojams, nes mums visiems reikalingas stabilumas ir veiklos planavimas. Ilgalaikėje perspektyvoje, ūkininkų vis minimas siūlymas bandyti Lietuvą priskirti ES centrinės dalies šalių zonai, mūsų nuomone, turi daugiau trūkumų nei privalumų. Pramonė dirba visose zonose, todėl turime patirties apie situaciją kitose zonose. Šalies įrašymas naujoje zonoje yra ilgametis ES šalių daugumos pritarimo reikalaujantis klausimas. Mes nebūtume „prieš“, tačiau tai nieko neišspręs“, - su Žemės ūkio ministerijos ir Valstybinės augalininkystės tarnybos ekspertų nuomone sutiko asociacijos „Croplife“ vadovė.
Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius konstatavo, jog atstovauja daug tūstančių ūkininkų, tačiau žemdirbiškos asociacijos administracine prasme silpnos, jos išsiskaidžiusios – nėra kam rašyti tų prašymų, juolab tai nėra numatyta organizacijų veiklos nuostatuose, dažniausiai pasigirsta tik skundai, jog kažkas nedaroma iš Valstybės pusės. „Poreikiai suplaukia ir į tarnybą, ir į ministeriją. Apie juos žino ir gamintojų atstovai. Kažkas turėtų imtis lyderystės ir teikti tuos prašymus. Ūkininkų sąjunga, atstovaudama visuomenės interesą, galėtų teikti tokius prašymus, tačiau ją taip pat riboja administraciniai resursai, tačiau jeigu yra geranoriškumas iš visų pusių, tą tikrai padarysime, tiesa, dėl platinimo turėtume tartis su verslu – kooperatyvais, verslo partneriais“, - sakė R. Juknevičius.
„Turime aptarti tolimesnius žingsnius, ką turi atlikti kiekviena suinteresuota pusė, kad sėkmingai judėtume toliau. Ūkininkų poreikis – žinomas. Mes dažnai pasiklystame biurokratinėse pinklėse, nuolat posėdžiaujame. Informacijos daug, o iš vietos sunku pajudėti. Turime konstruktyviai įsivertinti – ką gali padaryti Tarnyba, ką platintojai, ką ūkio subjektai, žemdirbiai. Turime papunkčiui susidėlioti taškus, terminus. Pavyzdžiui, laikinam 120 dienų laikotarpio produktų naudojimui į VAT turi kreiptis ūkininkai, jų asociacijos, kooperatyvai, apie plintančias augalų ligas ekspertines išvadas teikia mokslo srities ekspertai, ilgalaikiam naudojimui paraiškas teikia platintojai. Augalininkystės tarnyba į procesą įsijungia paskutinėje stadijoje, kuomet jau pateiktos paraiškos, reikiama dokumentacija. Manau tikslinga suformuoti pastoviai dirbančią ekspertų komisiją, darbo grupę, apjungiančią Žemės ūkio ministerijos, Valstybinės augalininkystės tarnybos, Lietuvos ūkininkų sąjungos, Universitetinių mokslo įstaigų sodininkų, daržininkų, šiltnamių asociacijų atstovus. Veiklos ir iššūkių tokiai komisijai netrūks visus metus, kad kitąmet nereikėtų vėl išimties tvarka diskutuoti apie tas pačias išimtis“, - susitikimo rezultatus apibendrino, visiems sėkmės ir gero derliaus linkėdamas Valstybinės augalininkystės tarnybos direktorius Jurij Kornijenko.
Atnaujinimo data: 2025-04-11
Sveikiname su Šventomis Velykomis!
Peržiūrėti Moldovos Respublikos fitosanitariniai reikalavimai